זכוכית

 
 
חברת קליר תעשיות זכוכית מתמחה בעיצוב, בעיבוד ובהתאמה

של זכוכית לכל חלקי הבית והעסק בצורה מקצועית ביותר.
 

זכוכית - זו המומחיות שלנו

 
חברת קליר תעשיות בע"מ מעצבת מגוון מוצרים איכותיים מזכוכית לכל מטרה כבר שנים רבות, ובעלת מוניטין רב בזכות עיצוביה החדשניים והפרקטיים. תוכלו למצוא את מוצרינו השונים בכל מקום אליו תלכו, החל מבתים פרטיים רבים וכלה במשרדי ארגונים ומבנים ציבוריים ברחבי הארץ. סביר להניח שנתקלתם, מבלי לדעת, כבר עשרות פעמים באינספור העיצובים הייחודיים שלנו בבתי מלון, קניונים ומשרדי מוסדות ידועים. השם שלנו הולך לפנינו ולא בכדי, הידע שלנו בעיצובים מקוריים של מגוון המוצרים הוא מהמובילים בתחום. אחת מאבני היסוד שלנו היא השילוב בין יעילות ליופי, והמומחים שלנו הם אומנים ממדרגה ראשונה, בעלי ניסיון רב שנים ואהבה גדולה למקצועם הייחודי.
 

מה היא בעצם הזכוכית?

 
זכוכית היא חומר מוצק בעל צורה לא מוגדרת, הניתן לעיבוד ולליטוש בדרגות שונות. הן חומר שקוף מבחינה אופטית וכן חומר שביר. למרות זאת ישנן זכוכיות הנבנות בצורה מחוסמת, כגון שמשות רכב או סוגים שונים של מקלחונים. חומרים רבים עשויים מחומר מיוחד זה, ובין היתר - חלונות, משקפיים, בקבוקים, כוננים, דלפקים, מעקות, מראות, דלתות והמון פריטים נוספים. לידע כללי, המונח בלועזית, Glass, התפתח כבר בשלהי תקופת האימפריה הרומית.
 
 

איך מייצרים זכוכית?

 
קשה מאד לדמיין כיצד העולם שלנו היה נראה, אלמלא היינו משתמשים בזכוכית. הזכוכית היא אחד מהחומרים היעילים ביותר שיש כיום בעולם. באמצעות זכוכית, אנו נהנים ממגוון עצום של מוצרים חזקים במיוחד - בחלקם אנו עושים שימוש מידי יום ביומו, חלקם הופכים להיות יוקרתיים מאד, וחלקם אולי נראים לנו כמובנים מאליהם - אך ללא הזכוכית כאמור, הם לא היו מתקיימים.

האם עצרתם לחשוב פעם, איך בכלל מכינים זכוכית ואיך מפיקים אותה? הנה כמה דברים שכדאי לדעת, להרחבת הידע הכללי שלכם, על ייצור הזכוכית.
 

אז איך תהליך ייצור הזכוכית מתנהל ומה הוא כולל?

 
  • חומרי הגלם - נתחיל כמובן מהכירות עם החומר. יותר מ2/3 מההרכב של הזכוכית, מקורו בחול, וזה החומר העיקרי שבלעדיו התהליך לא יכול להתבצע. מעבר לכך, נהוג להשתמש גם בחומרים נוספים כגון גיר, אפר סודה, סיד, ועוד חומרים נוספים. התפקיד של החומרים הללו הוא בעיקר לסייע בייצוב הסופי של הזכוכית, בקירור יעיל שלה, במראה החלק שלה, ועוד. עם זאת כאמור - החול הוא הבסיס לכל.
  • חימום - מערבבים היטב את כל החומרים המוצקים הללו, ומכניסים אותם לתנור מיוחד. בתנור זה, החומרים נכנסים לחום שנע בין 1,300 ל1,500 מעלות צלזיוס! חום גבוה מאד שכזה, הופך לאורך זמן את החומרים לנוזל אחיד - הדבר נראה לעתים כמעין זכוכית נוזלית.
  • עיבדו הנוזל - בשלב הבא לייצור זכוכית, יש לעבד את החומר לצורה המתאימה שלו, כשהוא עוד נוזלי. יש טכניקות שונות לעיבוד הזכוכית שאפשר להשתמש בהן- למשל גלילת הנוזל, ניפוח שלו, וכיו"ב. כל אמן זכוכית, משתמש בטכניקות שונות בהתאם להרגלי העבודה שלו, וההתמחויות שלו במוצרי הזכוכית הספציפיים.
  • צינון - בשלב הבא, יש לצנן היטב את הזכוכית, ומניחים לה גם להתקשות באופן סופי. לעתים רק לאחר השלב הזה צובעים את הזכוכית, אך יש גם טכניקות שמאפשרות לספק גוון לזכוכית, עוד בשלב הנוזלי שלה.

וכך אנו נהנים מהמוצרים הללו


הטכניקות לייצור זכוכיות, הן טכניקות עתיקות מאד, והן בנות אלפי שנים ובכל זאת לא השתנו עד לימינו.
הדבר רק מראה, איך מדובר על חומר ייחודי מאד שהופך את המוצרים ליוצאי דופן.
 

תפקיד הזכוכית כיום

 
החל מהמאה ה- 19, סוגים שונים שלה הפכו להיות חלק מאומנות דקורטיבית אצל רבים באירופה, שבעיקר השתמשו בה לצורך ייצור כדים צבעוניים.

מלבד שימושה הרב בחיינו ובתהליך ייצור מקלחונים בפרט, היא מוצגת לראווה כיצירת אומנות במוזיאונים רבים - מוזיאון הזכוכית בטאקומה, מוזיאון המטרופוליטן לאמנות, מוזיאון קרייזלר, מוזיאון טולדו לאמנות ומוזיאון הזכוכית של קורנינג הממוקם בניו יורק (בו מצויים כמה מבתי האוסף הגדולים בעולם, העוסקים באומנות נפלאה זו).